سد طالقان

این سد که جهت تأمین آب شرب ساکنین تهران احداث شده، تأثیر بسزایی در شرائط اقلیمی منطقه گذاشته، بطوریکه منطقه بکر و تاحدودی مخفی طالقان را به منطقه توریستی و میهمان پذیر تبدیل نموده، و هر پنجشنبه جمعه و تعطیلات شاهد تجمع و برپایی چادر مسافران زیادی در اطراف سد می‌باشیم که با گذراندن یک روز خوب در کنار دریاچه به اصطلاح پیک نیک می‌کنند، و خستگی زندگی در شهر کرج و تهران را در می‌اورند، ... و بهشت زیبایی را خصوصاً جهت ماهیگیری فراهم می‌نماید، ... ولی ذکر این گفته در این مقال لازم است که جهت بستر سازی منطقه‌ای بکر وتبدیل آن به منطقه توریستی، با توجه به تجربیات منطقه کلاردشت، لازم و ضروری است، و اگر این مجال از دست برود ... شاهد افسوس و شکل گیری ضد ارزشهایی خواهیم شد، که صد البته تاوان آن را اهالی محل پرداخت خواهند کرد.

بواسطه ساخت این سد تمام راههای روستاهای پایین طالقان به زیر سد رفته و مسئولین به فکر ایجاد راهی از ضلع شمالی سد و با دور زدن از روستای گلینک و انتهای سد پرداختند، و از این بابت فی‌المثل جهت روستای زیبای تکیه ناوه با داشتن امامزاده ابراهیمعلی که هرساله در ایام سوگواری و مناسبتهای مذهبی سیل عظیمی از مشتاقان و زائران را پذیرا بوده، قبلاً با طی مسافت حدود 5 یا 6 کیلومتر از دوراهی زیدشت با زمان تقریبی 20 تا 30 دقیقه قابل دسترس بوده ولی هم اکنون با بهره‌برداری از جاده نسبتاً طولانی با زمان حدود یکساعت ونیم یا بیشتر قابل دسترس می‌باشد، البته ذکر این نکته هم لازم است که جاده فعلی بهد از حدود دو سال آسفالت گردیده، در حالیکه مردم شریف پایتخت و کرج از نعمت این آب بهره‌ می‌برند، مسئولین به جای آسفالت کردن چند باره کوچه پس کوچه های شمال تهران، نیم نگاهی هم به مردم طالقان می‌کردند، و  مردم این دیار که والحق دیار مؤمنین نام گرفته، در این دوسال با هر بار خراب شدن جلو بندی به ذکر دعاهای منفی به مسئولین نمی‌پرداختند.

از جاذبه های دیگر طالقان کوههای سربه فلک کشیده و هوای معتدل آن در اوج گرمای تابستان می‌باشد.

روستای تکیه ناوه یکی از زیباترین روستاهای منطقه پایین طالقان با داشتن امامزاده ابراهیمعلی، و زادگاه استاد غلامحسین امیرخانی مرد شماره یک خوشنویسی معاصر ایران می‌تواند در اینجا معرف حضور خوانندگان گرامی باشد.

این روستا در قسمت پایین طالقان قرار دارد و همانگونه عموی محترم اینجانب  حاج ابوالقاسم امیرخانی در کتاب باب المرادی در دارالامان مرقوم فرموده، طی مهاجرت از مکانی دیگر به محل فعلی منتقل شده و این نیت بواسطه وصیت یکی از نوادگان حضرت عباس ع بوده، که پس از شهادت وی به دست دشمنان، در محل فعلی با ارج نهادن به این مقام دینی، مقبره ای بزرگ با محوطه ای بزرگ و اطاقهای زیادی  که محل اقامت زائرین محترم  بوده برپا گردیده است.

اکثر نام خانوادگی مردم روستای تکیه ناوه به ترتیب جمعیت می توان به فامیل شیخ حسنی - امیرخانی - علیشیری - نوروزی  اشاره نمود که هر کدام منشعب از خاندان بزرگ یا مهاجران گذشته بوده که در این مجال فرصت پرداختن به آن نیست و اگر خدا بخواهد در آینده از کتاب باب المرادی در دارالامان بطور مفصل به آن خواهم پرداخت.   .... تا بعد ...

/ 0 نظر / 76 بازدید